XS
SM
MD
LG
XL
Belgelendirme

GARANTİ BELGESİ

SATIŞ SONRASI HİZMETLERİ YETERLİLİK BELGESİ Nasıl Alınır ve Bununla İlgili Yasalar Nelerdir?

SSHYB ilk önce firmanın yasal çerçevede üretim ve satış yaptığını belgeler. Aynı zamanda tüketici haklarını koruma altına alan önemli bir belgedir. Üretim, ithalat ve ihracat yapan firmalar müşterilerine ürünlerindeki kaliteyi ispat eden ve tüm arıza ve kusurlardan kendilerinin sorumlu olduğunu gösteren bu belgeyi hazırlar ve müşterilerine hizmette garanti avantajı sunar. Garanti süresi en az 2 yıl geçerlidir ve müşteri malı aldığından itibaren imzalanır. Mal satıldıktan sonraki bu süre içinde arızalanırsa firma bu konuda değişim, tamir veya iade alma mecburiyetindedir. Servis hizmeti ise o alanda her türlü teknik donanıma sahip ve firmayla çalışan servis istasyonları tarafından sağlanır.

 

 

MARKA PATENT

Marka Patent Tescil İşlemleri

Marka bir firmanın veya ürünün çizgisini ve kalitesini yansıtır. Marka değeri firmanın reklamını en kolay şekilde ve doğrudan yapmasını sağlar. Ancak firmalar başka bir firmanın tescilini aldığı ismi veya logoyu kullanmazlar. Her firmanın kendi çizgisini yansıtan logosu ve ismi için tescil onayı alması gerekir. Firmalar öncelikle oluşturduğu marka ismi için marka tescil sorgulama ile gerekli araştırmayı yapmalıdır. Bu araştırma sonucunda isim veya logo başkasına ait ise kesinlikle kullanılmaz. Kullananlar ise bu konuda ciddi tazminat ve para cezası alırlar ve bu da firma için oldukça ciddi zarar yaratır.

 

TSEK /TSE ÜRÜN BELGELENDİRME

TSE İzin Belgesi Nasıl Alınır, Ne Kadar Süre Geçerlidir?

TSE belgesi Türk standartlarına uygun imalat yapan firmalara verilen belgedir. Aynı zamanda kalite belgesi olarak da ifade edebiliriz. TSE belgesi almak için üretimin yasalara uygun olarak yapılması gerekir. Gıda sektörü başta olmak üzere Türk markası olarak üretim yapan tüm firmalar TSE belgesi almakla yükümlüdür. Gerek üretim, gerek ithalat ve ihracatta bu belgenin olması aynı zamanda ürünün Türk markası olduğunu ifade eder.

TSE belgesi firma veya marka adına düzenlenir. Ürün üzerinde bulunması gerekir ve ürünün üretim tarihi ve son kullanma tarihi yazılı olmalıdır. Bu belge aynı zamanda markayı, markanın cinsini ve türünü, tipini bildiren ve geçerliliği 1 yıl olan belgedir. Her yeni üretim için tek tek tüm ürünler için yeniden TSE belgesi onayı almak gerekir. Bu süreçte marka ürününü yurtiçi ve yurt dışı piyasalarda satışa sunar. Ancak ithalat ve ihracat için diğer izin belgelerinin alınması gerekir.

 

 

CE

Ürünlerin teknik pasaportu olarak da ifade edebileceğimiz CE işareti AB standartlarında yapılan ticaretlerde malların piyasalarda serbest dolaşımını sağlayan bir belgedir. CE işareti almak için üretici ve satıcı firmaların yasalara uygun hizmet vermesi şarttır. Bu işaret üreticinin olduğu kadar tüketici haklarını da koruma altına alan bir belgedir. CE belgesi verilirken üretimin ve ürünün güvenli bir ortamda üretilip üretilmediğine bakılır. İnsan sağlığına zarar vermeyecek içeriğe sahip olması ve işletmenin üretimde çevre koşullarına zarar vermemesi de aranan şartlardan bazılarıdır. Bundan sonraki aşama ise tüketici haklarının korunmasıdır.

CE belgeleri Kapsamında; endüstriyel mutfak ürünleri, Tıbbi cihazlar ve tanı cihazları, enerji ve telekomünikasyon cihazları, taşınabilir basınçlı cihazlar, gemi teçhizatları, gezi tekneleri, yapı malzemeleri yönetmeliği ve oyuncak direktifi belgelendirme ve denetimler bu ve benzeri sektörlerde izne tabi tutulur.

CE işareti olmayan ürünlerin Avrupa’ya ihracatına izin verilmez. Türkiye’de ise iç pazarlara sunumu mümkün değildir. Bu ürünü ithalat ve ihracat etmek isteyen kişi veya kurum üretici firma ise malların dünya pazarlarında serbest dolaşması için bu izni kendisi almalıdır. Ancak ithalatçı firma bu belgeler hazır değilse kendisi alabilir. Çünkü bu ürünün Avrupa standartlarına uygun olduğunu CE belgesi ile ispat edilmesi yasal bir zorunluluktur.

Türkiye’de CE belgesi artık üretimin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Çünkü bu belge aynı zamanda ülkemizin üretimde gösterdiği profesyonelliği ve kaliteyi ortaya koyan bir belgedir. Ülkemizde bu belgenin alınmasının zorunlu olduğu 23 farklı ürün çeşidi vardır ve bu belge olmadan ithalat ihracat izni alınamaz. Ülkemizde bu konuda yaptığı faaliyetleri onaylanmış 10 tane kuruluş vardır. Bu kuruluşlar hem ülkemizde hem de Avrupa’da isimleri onaylandıktan sonra ihracatına izin verilen kuruluşlardır.

© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım